Всичко за Мекотели



Поради тези причини вирусът обикновено е най-забележим в среди с много хора, включително:

Разнообразие от черупки на мекотели Черупката е образувание, секретирано от мантийната обвивка на тялото на мекотелите. Изградена е от три пласта. Най-външният е рогов (нарича се и конхиолинов), средният е варовиков, а вътрешният е седефен (бисерен). Конхиолиновият пласт е най-тънък и образуван от органично хитиноподобно вещество, което след смъртта на животните бързо се разрушава. Варовиковият пласт е образуван от множество перпендикулярно разположени варовити миниатюрни призми, слепени с органичен цимент.

Тези малки, обитаващи океана животни са предимно слепи и или сплескани, или цилиндрични.

калций-съдържащи) структури; гениталиите и ануса, отварящи се в мантийната кухина; и сдвоени нервни връзки.

Преминаването към сухоземен начин на живот е причината за поява на нов орган на дишане – бял дроб. Много от тези видове понасят добре големите температурни амплитуди като изпадат в хибернация при ниски температури. Охлювите прекарват тази част от годината в почвата като запечатват отвора на раковината със слизест секрет.

Исхрана:  Претежно тревопасни животни, мекотели освен цефалоподите кои се сештојади

Мекото тело кај школките е заштитено со черупки кои на предната страна може да се отвораат, а на задната страна се поврзани;

Те се движат по дъното с помощта на пипала, изпълнявайки не само функциите за улавяне на храна и защита от врагове, но и функцията на движението.

Мекотелото обикновено не причинява белези, освен ако подутините не са подбрани или надраскани.

Езерата и реките се исто така склони кон воведување на инвазивни видови, особено мекотели кои патуваат поврзани со меѓународните морски бродови.

За дигестивниот систем е карактеристично постоењето на орган, наречен ренде во почетниот дел на дебелото црево, кое служи за обработка на храната.

Замислете само колку лесно една просечна домашна мачка, која е навикната да ги бере глувците што скитаат, може да уништи речиси неподвижна колонија полжави.

Мекотелите можеби се најтешката животинска група за просечниот човек да ги завитка рацете околу себе: оваа фамилија на безрбетници вклучува суштества кои се многу различни по изглед и однесување како полжави, школки и сипи.

Ферма за стриди в Южна Австралия В продължение на хиляди години различни видове мекотели са използвани като храна от хората. Взаимната връзка с тях днес е довела до култивирането на мекотели в специализирани ферми с цел производството на морски дарове за трапезата или изискани кулинарни специалитети. Освен това части от мекотелите от дълбока древност са източник на разнообразни ценни материали като бисери, седеф, суровина за пурпур и други оцветители.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *